Я зараз навіть не намагатимусь описати, наскільки молодим мамам важливий час – усі ми й так це знаємо, правда? Чоловік, друзі, хобі, інколи навіть робота – після народження дитини все ж дуже хочеться, щоб залишався час і на власне життя. На щастя, у сучасному світі образ мами дещо трансформувався: це не просто жінка, яка на 3 роки йде в декрет. Сьогодні можна бути мамою й при цьому не випадати з «життєвого контексту», уміти приділяти час собі й своїм справам. «Як ти усе встигаєш?», — коли таке питання задають мені, я сприймаю це як комплімент. Уже майже рік, як я намагаюся бути володарем свого часу: виховувати донечку й «встигати все». Чи виходить у мене? Так! Чи виходить завжди? Ні. Але насамперед я зрозуміла, що способи ефективно використовувати час до болю банальні, варто лиш уміти (не забувати) ними користуватися.

  1. Порада перша і найголовніша, про яку я навіть собі інколи нагадую. От уявіть ситуацію: у вас нарешті з’явилось довгоочікуване «вікно» (ваша бейба заснула, або ж самостійно грається іграшками, чи дідусь із бабусею взялися бути няньками), а ви замість того, щоб зайнятися чимось корисним мрієте про відпочинок? Відпочиньте! Зробіть те, що принесе вам найбільшу насолоду (почитайте, увімкніть улюблений серіал, напечіть млинців, зробіть манікюр тощо) – і забудьте про почуття провини. Задумайтесь ось про що: найчастіше скаргу «я з дитиною зовсім нічого не встигаю» можна перекласти як «у мене не вистачає часу на себе», і це гнітить. А мама, що приділила час особисто своїй персоні, спокійно попила кави, нафарбувала нігті та послухала музику – то вже усміхнена, задоволена і спокійна мама, заряджена на подальші звершення. Не нехтуйте відпочинком, навчіться без почуття провини робити собі приємність. Учені кажуть, що для мозку людини вирішення будь-якої задачі – то стрес, незалежно від складності цієї задачі. Що одягти на роботу, який фільм подивитись, їхати у відпустку на море чи в гори, купити квартиру чи будинок – для нашого мозку це виглядає як «стрес, стрес, стрес, стрес». А тепер уявіть, скільки таких питань/задач з’являється у мами дитини: що одягти, чим годувати, як присипляти, як умовити чадо покакати, чому на ніжках не сходить діатез… (і так продовжувати до нескінченності). Коли ми робимо начебто рутинні речі, на фоні яких дуже хочеться встигнути зробити ще щось корисне — то насправді пам’ятаймо, що оця рутина відбирає значну частину наших сил та енергії. Отже, нехтувати відпочинком краще не треба.
  2. Використовуйте графік своєї дитини. Тут все просто: протягом дня є час, коли ваша крихітка потребує вашої безпосередньої активної участі, а також періоди, які можна витратити на власні потреби. Якщо правильно організувати свій час, протягом дня можна спокійно встигнути почитати книгу, подивитись онлайн-лекцію, приготувати вечерю, відзвітувати бабусям по телефону про стан справ у їх онуків etc. Я, наприклад, готую вечерю між першим і другим сном Мирослави, і знаю – якщо не встигну в цей період, то вечеря буде спартанською і невигадливою.
  3. Щоб найбільш ефективно використовувати режим дня, необхідно планувати свої справи. Принцип Парето нас вчить, що 80% завдань ми виконуємо за 20% часу – а значить, навіть мами із постійним дефіцитом часу мають усі можливості встигати зробити майже все, що хотілося б. Плануйте масштабно і дуже забігаючи наперед, тоді й сюрпризів буде менше. Вас запросили на весілля, день народження друзів, чи ви любите ходити на кінопрем’єри, або у вас на меті закінчити освітній онлайн-курс, а може ви берете участь у bookchallange_ua і вам треба читати щомісяця 3 книги – повірте мені, усе це ви встигнете, якщо плануватимете встигнути. Може не усі 100% планів стануть реальністю, але більше, ніж аби ви взагалі нічого не планували.
  4. Думайте на крок уперед. Цей підпункт можна вважати розширеним поясненням до пункту про планування)) Зі свого досвіду знаю: варто не тільки знати, що й коли робити, але й уміти підготуватись до втілення власних планів. Ми з чоловіком любимо ходити на ранкові сеанси в кіно по вихідним, і щоб вранці встигнути завезти доню до хрещеної і не запізнитись на сеанс, я ще звечора чітко продумую, чим годуватиму, у що одягну Мирославу, що вдягну сама плюс залишаю хвилин 20 на непередбачувані події. Якщо ви, наприклад, збираєтесь отримати права, перебуваючи в декреті, до початку занять розплануйте свій графік і обговоріть його з чоловіком. Щоб не було сюрпризів типу вам треба йти на заняття, а у чоловіка на роботі аврал. На такий випадок краще мати запасний план у вигляді подруги, бабусі чи няні.
  5. Запакуйте себе гаджетами, які полегшують життя. Мультиварка, букрідер, навушники, планшети, посудомийка (доповнити далі за змістом) – активно користайтеся усім, що зекономить ваш час або зможе оптимізувати його використання.
  6. Приймайте допомогу близьких. Колись давно я думала так: батьки, які постійно звертаються за допомогою у вихованні дітей до бабусь-дідусів – не круті. Зараз думаю, що такі батьки – щасливі)) Якщо є люди, яким ви довіряєте і з якими спокійно (ключове слово) можете залишити свою крихітку – користайтеся такою можливістю. Я сама вперше надовго (на пів дня) залишила Мирославу із друзями лише коли їй було 8 місяців (нас запросили на весілля і мені ну дуже хотілось привітати щасливу наречену, з якою ми поряд жили усі шкільні роки), і як виявилося, усе правильно зробила. Донечку розважали і приділяли їй стільки уваги, що вона й не помітила відсутності батьків.

Порада остання – і найголовніша. Завжди будьте готові, що ваші плани зірвуться. Бо можна підготуватись і завбачити що завгодно, окрім настрою і самопочуття вашої крихітки.  Колись я бігла додому галопом після всього лиш 15 хвилин перегляду фільму у кінотеатрі, бо доця у компанії тата скучила саме за мамою)) Зате сестра потім дякувала, що витягла її на фільм «Шпигунка»!

Підсумовуючи, зізнаюсь. Звичайно, я не все встигаю, але навіщо? Я вирішила, що встигатиму робити тільки те, що важливо для моєї сім’ї і для мене.

comments powered by HyperComments