Нереально описати словами момент щастя жінки, коли щойно народжене малятко викладають їй на груди. Кожна мама може зараз з теплом та ніжністю пригадати ці хвилини та заново відчути те неймовірне щастя та ейфорію. Саме з цього моменту починається дуже важливий етап в житті дитинки, який суттєво вплине на весь її подальший розвиток – перше прикладання до грудей. При кесарському розтині все відбувається зовсім по-іншому, але про це дещо згодом.

Я не буду зараз зосереджувати увагу на традиційному конфлікті, що там і як має бути за протоколами, але чи до зважувань/мірянь, чи опісля, та крихітка опиняється біля маминих грудей і починає смоктати молозиво. Тут  мова в першу чергу зовсім не про їжу, яку ще донедавна малятко отримувало в будь-яку хвилину через пуповину, а про налагодження контакту мати-дитина та створення відчуття безпеки для маленького сонечка. Уявіть собі рівень стресу: ще якихось півдоби назад чадо знаходилося в маминому животику, комфортно там їло, спало і жило, потім разом з мамою дуже багато працювало, щоб народитися (так-так, дітки теж прикладають до цього багато зусиль!) і тут раптом опинилося у величезному незрозумілому світі, в оточенні купи людей, дивних, а подекуди і страшних предметів, де холодно і яскраве разюче світло. Тут не чути стукоту маминого серця, немає теплих і комфортних навколоплідних вод, а перший самостійний вдих дається з криком та трудом. Тому так важливо одразу ж повернути дитинку до мами, щоб вона відчула рідну неньку, її любов та турботу. І тому, в ідеалі, там треба спокійно побути оті 2 години.grudnoe-vskarmlivanie

Саме тут ми добираємося до одного з проблемних питань, на яке так люблять нарікати та хаяти лікарів: в кращому випадку дитину поклали на груди, а за декілька хвилин забрати на всі процедури і потім повернули мамі та залишили їх в спокої на потрібний час (ще й не забули зберегти тепловий ланцюжок, а про пасивну третю фазу пологів навіть не згадую), в гіршому варіанті – маму швиденько привели в порядок, малятку зробили всі процедури та весело і з маршем відправили в палату. Багато мам покивають зараз головою та скажуть, що їм це знайомо і нічого в наших пологових не змінилося. Але давайте поглянемо на ситуацію зі сторони медиків. Отож, всі знають, що з закриттям Батальної, ситуація в наших пологових з наявністю вільних місць регулярно на грані провалу, а коли ще один з них закривають на чергову мийку, тоді настає міні армагедон: місць немає, ліжка в коридорах, комфорту нуль (останній і так там бігає лише періодично). Коли я очікувала своїх пологів під наглядом лікарів, то був момент тривалістю десь в півдня, що абсолютно всі родзали були зайняті. Уявіть собі ВСІ.  Тепер наступна картинка: одна породілля вже щасливо споглядає своє маля, яке щойно з’явилося на світ, але прибула ще одна жінка, в якої вже велике розкриття і їй терміново потрібно в родзал. В цьому місці в мене полетять тапки, але… Виникає питання: чиїми правами жертвувати? Тієї жінки, яка вже народила, забрати її право на двохгодинне спокійне перебування з дитинкою? Чи тієї, яка вже активно готується до зустрічі зі своєю дитиною? Що їй робити, народжувати в коридорі, де люди ходять? А як же контроль стану мами? А КТГ? Я вже мовчу, що пологи – це сакральний та інтимний процес, який має відбуватися у відповідній атмосфері. Ви скажете, що формулювання питання абсолютно некоректне. Повністю погоджуюся, але саме для цього почала з опису реалій з вільними місцями. Що в патології, що в післяпологовому відділенні санітарки кожного дня ходили по палатах і шукали вільне місце, може часом вже когось виписують, а на покращені палати була міні черга. Поки не відкриють Батальну, так буде. Можна сказати, що багато лікарів навіть в ідеальних умовах не будуть дотримуватися всіх правил. Теж правда, але зараз мова про тих, які б може хотіли, але не завжди є можливість.

Я завернула в сторону від заданої теми, але однією з цілей блогу є пояснювати чому певні медичні аспекти відбуваються саме так, а не інакше, а прикладання дитинки до грудей одразу після народження – один з найбільш гострих каменів на стежці порозуміння жінок та лікарів.

Чого очікувати мамі у пологовому будинку стосовно грудного вигодовування? Одразу після пологів починає виділятися молозиво – жовтувата рідина, якої хоч і не багато, але вона має настільки поживний склад, що навіть такої кількості достатньо, щоб малеча поїла. З іншої сторони, шлунок новонародженої дитини має розміри приблизно як грецький горіх, тобто їжі туди поміщається дуже мало. Перші три дні дитинка буде їсти та спати, а ще час від часу трішки плакати, розказуючи, що у неї повний підгузник.

Коротко про годування розповідає чергова сестричка, яка приймає маму в палаті. Що розказує? Про те, що треба годувати грудьми, лише ними до півроку, а загалом хоч до року. Що завдяки цьому у мами не буде критичних днів ще півроку (і тут пропущено декілька важливих деталей). Що особливо важливими є нічні годування, оскільки вони сприяють прибуванню і виробленню молока. Це розказується доволі швидко і, якщо чесно, мама після пологів переважно в не дуже легкому стані, щоб щось уважно слухати і тим більше запам’ятовувати. Тому цю інформацію важливо повторювати кожного дня. Трішки помічними є плакати, в яких написано про корисність ГВ та зображено різні позиції для годування. Чого мені тут страшенно бракувало – це посилання на Львівську групу підтримки грудного вигодовування і телефонів консультантів на великих плакатах у кожній палаті. Сестричок на всіх не вистачає, щоб допомогти та підказати (а на це потрібно хоч одну-дві години, бо просто дати теорію мало), а так мами б мали підмогу.

Також ще розповідають про строгу дієту мами, особливості прибуття молока та контроль температури. Про харчування писатиму окремо, а про інше – далі.   

Після природніх пологів молоко переважно прибуває на третій день, після кесаревого розтину – на сьомий. Але винятки традиційно є з кожного правила 🙂 Знаю щасливу маму, в якої після операції молоко з’явилося на третій день. І це чудово)

Прибуття молока часто супроводжується підвищеною температурою біля грудей, яка загалом є прийнятною для годуючої мами. Показник до 37,5 вважається нормою, вище – варто звернутися до лікаря. Ще додам, що позначки на градуснику можуть відрізнятися для лівої чи правої молочної залоги, тому вимірюємо з обох боків. Щоб знати реальну температуру тіла, лікарі рекомендують вимірювати іі в паху. Кожного дня Вам будуть приносити градусник, а потім забирати і запитувати чи все гаразд.aT85d5rlH2g

Як вже згадувала, після кесарського молоко переважно прибуває дещо пізніше, але це не означає, що дитина в цей час голодна. Їй буде цілком достатньо молозива, якщо…що? Правильно, частіше прикладати до грудей. Універсальний рецепт 🙂

Також бувають сумні ситуації, коли малюка одразу забирають в реанімаційне відділення. Звісно, що там його годують сумішшю. Але дуже тішать два моменти: маму просять обов’язково приносити своє молоко для підтримки імунної системи малюка та те, що персонал в частині таких відділень годує діток зі шприца саме для того, щоб в майбутньому відбулося успішне грудне вигодовування (читала відгуки, що так є на Орлика).

Трапляється, що в самому пологовому будинку мамі пропонують пляшечку та суміш. Так відбувається тоді, коли бачать, що мамі тяжко дається налагодження, а дитинка плаче голодна або у неї вже навіть піднімається температура. Знову ж таки, сестрички показують основні моменти правильного прикладання та виправляють грубі помилки, але вони не мають можливості сидіти 2-3 години біля кожної мами, спостерігати та допомагати. У них постійно повні палати жінок і дуже багато роботи, а голодна дитина – це 1) недобре; 2) якщо йде втрата ваги більше 10%, маму з дитиною не мають права відпустити додому. Ви ж хочете чим по швидше туди, правда? Тому як би це дивно не звучало, вони турбуються про нас з вами. Я вже згадувала, що дуже бракує телефонів консультантів по ГВ, це б дійсно полегшило ситуацію.

Якщо чесно, то я не вірю, що раз з’їдена кашка може зіпсувати ГВ, а от зберегти мамині нерви та заспокоїти її – легко. Жінка після пологів  — дуже ніжне та легкораниме створіння і її потрібно оточувати турботою та любов’ю. І, повірте, вона в першу чергу буде переживати, чи малятку все добре і чи достатньо воно поїло. Але цей пункт буде правдивим лише у тому єдиному випадку, якщо мама дійсно налаштована лише на годування грудьми і ця каша є першою та останньою. Та, на жаль, статистика показує, що нашим мамам чомусь простіше купувати та готувати суміші, ніж іти легким шляхом. Тому такі пропозиції догодовування мають бути лише у крайніх-крайніх випадках, коли вже все, капець та інших варіантів у той момент нема.

Та, перш за все, мама має намагатися налагодити годування без допоміжних засобів, адже додати щось стороннє легко, а от потім забрати набагато важче.  Це ж стосується накладок на соски «неправильної» форми. Це теж абсолютно не є трагедією і коригується прикладаннями. Відсоток жінок, які мають з цим реальні проблеми, насправді мізерний.mama2

От пишу, що сестрички мають мало часу на кожну маму і розумію, що варто додати одне дуже важливе АЛЕ: якщо жінка просить, вони прийдуть і допоможуть. Я себе почувала після пологів тяжко, організм збоїв, голова не думала, тому коли виникали труднощі, кликала когось чергового на допомогу. Нехай іноді приходили не одразу, а через 15 хвилин або, вже знаючи куди вони йдуть, передавали на словах пораду, але завжди пам’ятали і допомагали. Це я до чого? Якщо Вам потрібна допомога, говоріть про це! Ніхто Ваших думок не може прочитати та на відстані не здогадається, що маєте якісь труднощі. Якщо жінка не кличе та каже, що все гаразд, а насправді не може дати собі раду, то насамперед питання до жінки, навіщо вона так робить.

Можна знову з сарказмом сказати, що від нашого медперсоналу важко очікувати чогось хорошого та ще й без подяки. З такими ж інтонаціям відповім, що чого очікуєте, те і отримуєте в більшості випадків, а адекватні чи неадекватні особи є всюди. Розраховуйте, що все буде добре і Вам траплятимуться класні люди.

Загалом все. Якщо на третій день з мамою і дитинкою все гаразд, то їх відпускають додому (після кесаревого через тиждень). Приємним сюрпризом стало те, що більшість неонатологів залишає номер свого мобільного телефону та готові в подальшому відповідати на запитання по догляду за дитиною, а таких може бути багато)

Про маму з малюком вдома буде далі 🙂

 

comments powered by HyperComments