І знову про час для мами. Про тайм-менеджмент сказано та написано дуже багато, а все тому, що кожна ситуація індивідуальна і потребує гнучкого підходу. Є, звичайно, універсальні правила та системи, є також унікальні авторські методики планування часу, як от наприклад, у блогера, мандрівника та підприємця Ореста Зуба.

Я впевнена також, що багато хто з батьків виробив власну систему розподілу часу, або ж хоча б спробували. Всі сім’ї різні, а ще більш різні мами. І наш темперамент, і те як ми звикли вирішувати проблеми – все це впливає на те, як ми організовуємо свій час. Зі свого боку, я хотіла б запропонувати перевірену мною систему, яка може вдосконалити вашу або підкаже якісь нові ідеї у плануванні часу саме для мами.

Отже, я вважаю, що існує 7 базових принципів або фішок маминого тайм-менеджменту, без яких складно ефективно розподілити свій час. Це – планування, пошук резервів часу, оптимізація режиму дитини, енергія, делегування та довіра, гнучкість, ставлення.

Зупинюся на кожному окремо.

Планування. На мою особисту думку, без нього взагалі нікуди. Для цього вже є досить багато зручних програм, є календар, блокноти та… холодильник. Чим це може допомогти? По-перше, ви звільняєте свою голову від неактуальної «тут і зараз» інформації. Тобто, записавши, наприклад, що потрібно купити цукор в понеділок, а в четвер сплатити комунальні, ви вже про це не думаєте, а програмка чи наліпка на холодильнику вам нагадає. По-друге, ви можете бути впевнені, що не забудете зробити щось важливе в певний день. По-третє, ваші близькі можуть бачити ваші плани (на тому ж холодильнику) і будуть в курсі, чого від вас очікувати. Тому обов’язково внесіть в свій графік час на відпочинок. «Маму не турбувати!». Плануючи свої справи, ви одразу бачите, де рутина, а де можна і запланувати собі вихідний.

Пошук резервів часу. В багатьох системах тайм-менеджменту пропонується вести записи, що і коли ви робите протягом двох тижнів. Так можна відслідкувати, куди і на що витрачається час. Але, наприклад, мені така система не підійшла, оскільки будучи постійно зайнятою я забувала записувати, що роблю кожні півгодини. Тому є у мене кілька порад, як використати хвилинки більш-менш вільного часу.

  • вранці, якщо ви прокинулися раніше за дитину, оберіть «тихі» справи (робота за комп’ютером, догляд за собою, комплекс вправ);
  • протягом дня також є невеличкі періоди, коли малюк захоплений грою або спить. Отже прийшов час зробити щось особисто для себе. Не займайтеся прибиранням або приготуванням їжі в цей час, оскільки домашні справи простіше робити з дитиною, підключаючи її по можливості. І дитині цікаво, і вам добре.
  • ввечері, коли приходять інші члени сім’ї, попросіть їх приглянути за малюком, навіть на 10 хвилин – це вже результат. Та обирайте на цей час наступну справу зі свого списку, яка для вас найбільш актуальна.
  • після того, як поклали дитину на нічний сон, приділіть собі 15-20 хвилин. Цього часу має вистачити як для приємних справ, так і для робочих моментів (якщо ви працююча мама).

Оптимізація режиму дня дитини. Зізнаюся, що згідно останньої моди я намагалася підлаштуватися під ритм дитини (слово «режим» багатьом видається жорстким). Але нічого хорошого з цього не вийшло. Все взагалі переплуталося: ніч та день, сон та прогулянки. Тому я швидко такий експеримент зупинила і ввела режим з поправкою плюс/мінус пів години. Вже через три дні у нас склався більш-менш прийнятний режим, і я змогла планувати свій час.

Енергія. Сон, повноцінне харчування, спілкування з природою та творчість – все це може давати невичерпну енергію для мами. І для цього всього цілком можливо знайти час у своєму напруженому графіку, тому що якраз накопичення енергії і дає нам можливість зробити цей графік більш спокійним. Подрімайте, коли дитина спить; приготуйте собі просту, але корисну їжу; гуляйте з дитиною на природі; приділяйте хоча б 10-15 хвилин на день своєму хобі чи творчості.

Делегування та довіра. Все, що можна зробити за допомогою техніки, краще так і зробити. Зусилля та допомога близьких можуть також знадобитися. Але тут потрібно бути обережним – доручати близьким ті справи, які вони люблять виконувати, а також час від часу давайте їм знати, наскільки важлива для вас їхня допомога. Це можуть бути приємні подаруночки або просто щирі слова. Довіряйте своїм близьким, за годину-дві вони не зможуть перевиховати вашого малюка, а от вам цей час може бути дуже необхідним. Також, щоб приглядати за дітьми можна об’єднуватися з іншими мамами, ходити один до одного в гості. Малюки звикнуть до нової людини, а ви зможете час від часу залишати за необхідності свою дитинку, або ж посидіти з дитиною подруги.

Гнучкість для мами — це дуже важлива якість. Як фізична, так і моральна. Якщо щось протягом дня йде не за планом – не втрачайте оптимізму та віри в себе. Не нервуйте. Це всього лише один із днів, та й той закінчиться. А малюкові потрібна врівноважена та щаслива мама.

Ставлення. Вважаю це одним з головних правил успішного тайм-менеджменту саме для мами. Іноді ми зациклюємося на дрібницях і надаємо їм аж занадто важливого значення. Для збереження нервової системи краще ставитися до всього простіше.

comments powered by HyperComments