«Гугл, що робити?» — це, мабуть, постійна думка в голові свіжоспечених батьків на фоні майже безсонних ночей. Принаймні, я гуглила щось постійно))) А паралельно між годуваннями малюка (та під час) в шаленому темпі читала книжки на дитячу тематику, шукаючи те, що мене цікавило. Ще в першому триместрі вагітності я почала читати Комаровського та Дракерман, але тоді вони сприймалися на якійсь такій хвилі яскравих веселок та загадкових поні))) Зрештою, до чого я веду — у мене назбирався список книг та ресурсів, корисних для молодих батьків (і не тільки) про вагітність та розвиток й виховання дітей. Далі я наведу їх коротку характеристику та моє ставлення до них, що, звісно, може відрізнятись від вашого)) Проте, думаю, для когось це буде цікаво та корисно. Назви й цитати наводжу мовою, якою читала книгу. І так..
1. Уільям та Марта Сірзи «Ваша вагітність: практичний порадник від зачаття до народження» Книжка поділена на 10 частин – 9 місяців вагітності та післяпологовий період, у кожній описані можливі емоції та фізичні відчуття (здебільшого в яблучко!), як розвивається Ваша дитина та можливі проблеми, тривоги тощо. Трішки біології, трішки медицини, трішки психології. Подружжя Сірзів, лікарів, до речі, виховує 8-ох дітей, тому у книжці присутній як професійний, так і батьківський погляд на вагітність та пологи, також дані відповіді на листи-запитання вагітних. Написана легко і з хорошими психологічними настановами, вона змінила моє ставлення до пологів, і вважаю, що це – маст-рід для вагітних! 🙂 Тому однозначно ТАК!

2. Е. О. Комаровський «Здоров’я дитини і здоровий глузд її родичів» ще в першому триместрі вагітності сформували мої погляди на умови, в яких має зростати малюк 🙂 Приблизно половина книжки про це: як їсти, спати,купати, гуляти, який температурний режим, режим дня, взаємодія з родичами та усе в такому дусі, у деяких місцях я реготала в голос, написано з іронією та гумором) Половина – про хвороби дітей, що все-таки зручніше шукати-читати на сайті та форумі Комаровського. Швидше ТАК, ніж НІ.

3. Татьяна Аптулаева «Мать и дитя. Энциклопедия гармоничной беременности и счастливого материнства». Непогана книжка більш, ніж на тисячу сторінок про планування вагітності, кожен з її місяців, про пологи, розвиток дитини до року, післяпологовий стан матері тощо. Але, як на мене, про вагітність краще написано у Сірзів, про малюка у Сімони Кейв та Кароліни Флертмен, а також на ресурсі Mammyclub.com.Тому, швидше НІ, ніж ТАК.

4. Джон Медіна «Правила розвитку мозку дитини: як виховати розумну та щасливу дитину від нуля до п’яти років». Біолог Джон Медіна справді гарно навів поради щодо виховання дітей, якщо Ви хочете, щоб вони виросли щасливими та розумними: розказав, чому емоційний інтелект, озвучення емоцій та емпатія відіграє таку значну роль в житті людини (дитини), розповів про систему заохочень-покарань, а також що робити із потягом дитини до гаджетів, окремо наголосив на наведенні порядку у стосунках у шлюбі (!). Моментами він наводить приклади із власної сім’ї, моментами заглиблюється у біологію (це можна перелистати), але в цілому досить таки хороша та влучна книга. Більшість порад такі логічні та прості, що, думаю, й доводить, що вони слушні. Дуже зручно, що в кінці кожного розділу та книги (!) автор робить підсумки (одразу видно, що науковець))), тому через деякий час досить переглянути лише їх та згадати суть прочитаного. Тому однозначно ТАК.

5. Памела Дракерман «Французьке виховання. Історія однієї американської мами в Парижі». Ооо, ця книжка вагітною сприймається, як захоплюючий детектив)) А ще зібрала купу прихильників та критиків. Стиль, мабуть, найближчий до художнього, історія структурована, біографічна, написана легко та, мабуть, іронічно. Про те, як авторка-американка вагітніє, народжує і виховує своїх малюків у Франції. І її стиль виховання більш французький, ніж у американців, і більш американський, ніж у французів 🙂) Дуже цікаво читати таке от порівняння двох різних парадигм і балансування між ними. Тут про все: і про міфи, що (не) можна вагітним, і про сценарії пологів, і про сон немовляти, і про витримання «павзи», і про введення прикорму (французькі діти справжні гурмани;) ), і про відомий «зефірний» тест, і про дитячу самостійність. Я закохана у цю книжку! Однозначно ТАК.

6. Badmama.com.ua – ресурс, де пишуть пишуть неідеальні мами історії про своє неідеальне життя з дітьми, іноді з самоіронією, іноді з розпачем, то з гумором, то з натхненням, то з розчуленням – але головне щиро та про справжнє. Однозначно ТАК.

7. Mammyclub.com – ресурс із статтями про розвиток вагітності по тижнях, дитини по місяцях, а також із безліччю статей про здоров’я дитини та догляд за нею. Круто те, що можна ввести свій термін вагітності і щотижня отримувати на емейл актуальну статтю про те, що відбувається на цьому тижні із твоїм організмом, як розвивається твій пузожитель та із різними рекомендаціями. Це дуже мило і щоразу викликає радість 🙂 Після пологів достатньо ввести дату народження малюка і щомісяця приходитимуть аналогічні листи уже про післявагітний стан та розвиток малюка. Щоправда, ці емейли приходять якось із запізненням, і я більше люблю шукати їх на сайті. Однозначно ТАК.

8. Линн Мюрей «Психология ребенка от 0 до 2. Как общение стимулирует развитие» Ніби й непогана книга, але: 1) написано занадто науковою мовою з купою (як на мене) зайвої інформації і термінів; 2) написана не у хронологічному порядку, а по темах, і в результаті весь час перескакуєш по книзі туди-сюди. На разі, не знайшла там для себе чогось критично важливого. Швидше НІ, ніж ТАК. 

9. Симона Кейв и Каролина Флертмен «Ваш малыш неделя за неделей. От рождения до 6 месяцев». Супер-книжка на перших порах. Написана у хронологічному порядку – тиждень за тижнем, що дуже зручно. Написана мед.журналісткою та педіатром (обидві – мами). Деякі поради суперечать іншим книжками та рекомендаціям ВООЗ (хоча в принципі, стандартно). Дає більш-менш точне розуміння, що має/може вміти малюк на кожному тижні і що з цим робити. Кожен розділ (тиждень) розбитий на теми: заг.інформація,сон,годування, розвиток та ігри, безпека, коли звертатися до лікаря, що відбувається з мамою, плани на майбутнє. Правда, десь після 3-ьох місяців інформація стає якоюсь більш одноманітною і більше сенсу є читати про розвиток дитини по місяцях, а не по тижнях. Однозначно ТАК.

10. Наказ МОЗ #149 «Клінічний протокл медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років». Описано те, на що педіатр повинен звертати увагу при огляді малюка, а також особливості вигодовування, фізичного та психомоторного розвитку, подані графіки середнього співвідношення росту, ваги та віку дитини та таблиць із різними уміннями дитини по місяцях (моторика, статика, сенсорні реакції, мова, емоції та соціальна поведінка). Швидше ТАК, ніж НІ. 

11. Ибука М. «После трех уже поздно». Про особливості розвитку мозку дітей, про ранній розвиток. Книжка цікава тим, що у ній багато прикладів із життя інших людей. Але мабуть, найважливіше уважно прочитати розділ «Раннее развитие не ставит целью воспитать гениев», цитую: «..цель… – дать ребенку такое образование, чтобы он имел глубокий ум и здоровое тело, сделать его смышленным и добрым…Ребенку дают слушать хорошую музыку не для того, чтобы вырастить из него выдающегося музыканта. Его учат иностанному языку не для того, чтобы воспитать гениального лингвиста,и даже не для того, чтобы подготовить его в «хороший» детский сад и начальную школу. Главное – развить в ребенке его безграничные потенциальные возможности, чтобы больше стало радости в его жизни и мире.» Тому швидше ТАК, ніж НІ.

12. Уильям и Марта Сирс «Ваш ребенок: Все, что вам нужно знать о вашем ребенке с рождения до двух лет». Як на мене, книжка погано структурована та переобтяжена зайвою інформацію. Наскільки вдала у них книжка про вагітність, і наскільки я розчарувалася цією. Однозначно НІ.

Замість підсумку. 🙂 Одна спостережлива людина уже писала, що вагітні очікування часто коригуються, а то й розбиваються об індивідуальність малюка. Я вважаю, що для початку треба бути озброєним інформацією, а далі уже вчиняти на власний розсуд та з огляду на свою дитину, проте, розуміючи, що такі дії за собою несуть.
А які книжки чи ресурси читаєте ви? Поділіться зі мною! (Якщо хтось дочитав до цього моменту :))#forparents_toread #мамачитає #мамаботан_скажетеви
П. С. Далі буде, бо малюк уже підріс і я читаю новий список книг 🙂
comments powered by HyperComments